ALBUK TV LIVE

Deklarata e vjeshtës: Jeremy Hunt shkurton Sigurimin Kombëtar, por barra tatimore ende rritet

Kancelari është i sfiduar për pretendimin e tij se ekonomia është kthyer në një qoshe

Kancelari Jeremy Hunt ka njoftuar një ulje më të madhe se sa pritej në Sigurimet Kombëtare në deklaratën e tij të vjeshtës.

Norma kryesore do të ulet nga 12% në 10% nga janari – megjithëse ndryshimet e mëparshme tatimore nënkuptojnë se shumë punëtorë nuk do të jenë shumë më mirë.

Zoti Hunt rriti gjithashtu pensionin shtetëror me 8.5% nga prilli dhe tha se kredia universale do të rritet me 6.7%.

Britania e Madhe parashikohet të shmangë për pak recesionin këtë vit, por parashikimet e rritjes janë ulur ndjeshëm.

Zoti Hunt përdori fjalimin e tij njëorësh në Commons të mërkurën për të pohuar se qeveria e kishte kthyer ekonominë “në rrugën e duhur” duke përgjysmuar inflacionin – normën me të cilën rriten çmimet – dhe duke ulur huamarrjen.

Kjo do të thoshte se ai kishte hapësirë ​​- brenda rregullave të vetëvendosura nga qeveria – për të ulur taksat në një përpjekje për të nxitur rritjen ekonomike, ndërsa përgatiti terrenin për fushatën e përgjithshme zgjedhore të vitit të ardhshëm.

Laburistët thanë se ulja prej 2 p në National Insurance nuk do të “kompensonte nga distanca për taksat [rritje] të vendosura tashmë” nga qeveria konservatore.

Hunt konfirmoi gjithashtu se një lehtësim tatimor për kompanitë që investojnë në pajisje të reja do të bëhej i përhershëm, gjë që ai pretendoi se ishte “ulja më e madhe e taksave të biznesit në historinë moderne”.

Por përqindja e të ardhurave të vendit që paguhet në tatimet është vendosur ende të rritet në nivelin më të lartë në 70 vjet, sipas Zyrës për Përgjegjësinë e Buxhetit (OBR).

OBR gjithashtu uli parashikimet e saj të rritjes për dy vitet e ardhshme , në 0.7% në 2024 dhe 1.4% në 2025 – dhe tha se standardet e jetesës nuk do të kthehen në nivelet para pandemisë deri në 2027/28.

Arsyeja për këtë, shtoi mbikëqyrësi, është se inflacioni pritet të “mbesë më i lartë për më gjatë”, duke u rikthyer në objektivin e tij prej 2% në 2025, një vit më vonë se parashikimi në mars.

Normat e interesit gjithashtu do të jenë më të larta për më gjatë, sipas raportit të OBR . Çmimet e shtëpive do të rriten me 0.9% në 2023 dhe më pas do të bien me 4.7% në 2024, shton ai.

Duke folur pas deklaratës së tij për redaktorin politik të BBC-së, Chris Mason, Hunt tha se shkurtimet e taksave të shpallura në të ishin “vetëm një fillim”.

“Ndoshta këto nuk janë taksat kryesore, por ato do të ndihmojnë në rritjen e ekonomisë dhe rritjen e pagave të njerëzve dhe kjo është mënyra se si ne përmirësojmë standardet e jetesës për familjet lart e poshtë vendit,” shtoi ai.

Ai tha se parashikimet e ulura të rritjes së OBR-së ishin ende një “përmirësim i madh” në krahasim me një vit më parë.

Njoftimet e tjera të Deklaratës së Vjeshtës përfshijnë:

Shkurtimet e përfitimeve për të papunët dhe ata me aftësi të kufizuara që gjykohet se nuk po bëjnë mjaftueshëm për të gjetur punë

Paga minimale do të rritet me më shumë se një paund në 11.44 £ në orë nga prilli i vitit të ardhshëm

Ngrirje e detyrimit të alkoolit deri në gusht të vitit të ardhshëm , pa rritje të detyrimit për birrën, mushtin, verën apo pijet alkoolike

Tarifa e duhanit do të rritet me 2% mbi inflacionin, ndërsa detyrimi për duhanin e petëzuar do të rritet me 10% shtesë mbi inflacionin

Ngrirja e ndihmës lokale për strehim, për të ndihmuar njerëzit të paguajnë qiratë në rritje

Zgjatja e zbritjes prej 75% të tarifave të biznesit për pijet, restorantet dhe bizneset e kohës së lirë për një vit tjetër

Hunt tha se kishte dalë me “110 masa të rritjes”, duke përfshirë 500 milionë funte për kërkimin e inteligjencës artificiale, plane për lehtësim më bujar tatimor për prodhimin e TV dhe filmit dhe 4.5 miliardë paund gjatë pesë viteve për të tërhequr investime në industritë kryesore të prodhimit.

Ai i qëndroi gjithashtu garancisë së pensionit të qeverisë me “bllokim të trefishtë” , duke e rritur atë në përputhje me të ardhurat mesatare. Kjo do të thotë se dikush me pension të plotë shtetëror do të marrë pak më shumë se 17 £ në javë më shumë.

Por pjesa qendrore e deklaratës së zotit Hunt ishte shkurtimi me dy pikë përqindje për Sigurimin Kombëtar, i cili zbatohet në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar.

Kancelarja tha se reduktimi – i cili ishte dy herë më i madh se sa pritej – do të ndihmonte 27 milionë njerëz dhe “do të thotë se dikush me pagë mesatare prej 35,000 £ do të kursejë mbi 450 £ në vit”.

Ai gjithashtu shfuqizoi Sigurimin Kombëtar të Klasit 2 – një taksë prej 3,45 £ në javë për fitimet e dy milionë njerëzve të vetëpunësuar.

Premtimi për të shkurtuar Sigurimet Kombëtare për miliona në fillim të janarit, në vend të prillit siç është standardi pas një Deklarate të Vjeshtës, ka nxitur spekulime rreth Westminster-it për një zgjedhje të mundshme pranverore.

Zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme duhet të mbahen para fundit të janarit 2025, por kryeministri mund t’i thërrasë më herët.

Vendimi i zotit Hunt vitin e kaluar për të ngrirë nivelin e të ardhurave në të cilin punëtorët fillojnë të paguajnë Sigurimin Kombëtar do të thotë se miliona do të tërhiqen të paguajnë tarifa më të larta ose do të detyrohen të paguajnë taksën për herë të parë.

Kancelarja në hije e laburistëve Rachel Reeves tha: “Fakti është se taksat do të jenë më të larta në zgjedhjet e ardhshme sesa në të kaluarën.”

Ajo shtoi: “Ajo që është zbuluar sot është shkalla e plotë e dëmit që kjo qeveri i ka bërë ekonomisë sonë në 13 vjet”.

Deputeti konservator Kwasi Kwarteng – i cili u detyrua të jepte dorëheqjen si kancelar pasi planet e tij për uljen e taksave shkaktuan një reagim nga tregjet financiare – tha se deklarata e zotit Hunt ishte “një hap paraprak në drejtimin e duhur”, i cili do të mirëpritej nga “votuesit kryesorë konservatorë”. .

Duke shkruar në The Telegraph , ai tha: “Sigurisht, do të kisha dashur të kisha parë më shumë ulje të taksave, por e kuptoj plotësisht pse z. Sunak dhe z. Hunt po marrin një qasje të kujdesshme, duke pasur parasysh përvojat e mia vitin e kaluar.”

Për SNP, zëdhënësi i ekonomisë Drew Hendry tha: “Kancelarja dëshiron që ju të mendoni se ai ka nxjerrë një lepur nga kapela sot, por në fakt gjithçka që ai ka bërë është tërhoqi leshin mbi sytë e shumë njerëzve.

“Gjërat janë ende duke u përkeqësuar për njerëzit. Inflacioni është ende më shumë se dyfishi i objektivit që duhet të jetë dhe kjo do të thotë se çmimet dhe kostot për njerëzit në shtëpitë e tyre janë ende duke u rritur dita ditës.”

Liberal Demokratët akuzuan gjithashtu zotin Hunt për “mashtrim” dhe qeverinë se ishte “jashtë kontaktit dhe “pa ide”.

Zëdhënësja e Thesarit e partisë Sarah Olney tha: “Kaosi konservator ka bërë që faturat e hipotekave dhe taksave të rriten në rritje, njoftimet e sotme nuk do të prekin as anët.”

The post Deklarata e vjeshtës: Jeremy Hunt shkurton Sigurimin Kombëtar, por barra tatimore ende rritet appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *