ALBUK TV LIVE

Serbia forcon mbrojtjen ajrore, blen 11 helikopterë ushtarakë të prodhimit rus nga Qipro

Serbia ka blerë 11 helikopterëve ushtarakë Mi-35 të prodhimit rus nga Qipro, të cilët tani i kanë marrë me fluturime speciale transporti.

“Serbia po kërkon të forcojë mbrojtjen e saj ajrore dhe të mbetet një forcë ushtarake dominuese në rajon”, tha të enjten presidenti i vendit Aleksandar Vuçiç.

Qeveria qipriote dhe Serbia ranë dakord në vitin 2021 për të blerë helikopterë të vjetër Mi-35 që kanë nevojë për riparim. Çmimi i blerjes nuk u bë i ditur, por një pjesë e tij u kompensua nga Beogradi duke eksportuar armë të prodhimit serb.

“Ne paguam më shumë se gjysmën e vlerës së tyre për vëllezërit tanë qipriotë me armët tona, kryesisht artileri ,” u tha Vuçiç gazetarëve gjatë një prezantimi në bazën ajrore Batagnica pranë Beogradit.

Ai njoftoi gjithashtu shitjen e 48 obuseve vetëlëvizëse të prodhimit serb me vlerë 311 milionë euro në një vend të paidentifikuar. “Procesi ende duhet të miratohet nga parlamenti”, tha Vuçiç.

Kandidatja e BE-së, Serbia, e cila ka një nga ushtritë më të mëdha në Ballkanin Perëndimor, ende mbështetet në teknologjinë ushtarake ish-sovjetike, por vitet e fundit ka filluar të blejë sisteme dhe avionë armësh perëndimore dhe kineze.

Në qershor, Vuçiç raportoi se Beogradi ishte në bisedime për të blerë avionë luftarakë Rafale nga kompania franceze Dassault. Serbia ka blerë tashmë helikopterë nga Airbus dhe avionë transporti.

Serbia është ushtarakisht neutrale, por merr pjesë në Partneritetin për Paqe të NATO-s, një program për vendet që nuk aspirojnë të anëtarësohen në aleancë.

Beogradi e ka zvogëluar bashkëpunimin ushtarak me Moskën që kur Rusia pushtoi Ukrainën dhe e ka dënuar pushtimin. Megjithatë, ndryshe nga Bashkimi Evropian dhe vendet e tjera perëndimore, ai nuk ka vendosur sanksione ndaj Moskës.

Buxheti i mbrojtjes i Serbisë është 1.43 miliardë dollarë, ose 2% e PBB-së, në kufirin e rekomanduar nga NATO.

The post Serbia forcon mbrojtjen ajrore, blen 11 helikopterë ushtarakë të prodhimit rus nga Qipro appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *