ALBUK TV LIVE

Shefi i policisë fajëson ‘huliganët e ekstremit të djathtë’ për trazirat e Dublinit

Përmbledhje

Dublini u trondit nga skena të dhunshme të enjten, pas një sulmi të mëparshëm me thikë në qendër të qytetit, i cili la katër persona të plagosur.

Disa automjete, duke përfshirë një makinë policie, u dogjën dhe njerëzit u përleshën me oficerët deri në orët e vona të mbrëmjes

Shefi i policisë irlandeze fajësoi trazirat mbi një “fraksion të çmendur, huligan të drejtuar nga ideologjia e ekstremit të djathtë”.

Gjatë natës, situata u shfaq shumë më e qetë dhe policia në kryeqytetin irlandez tha se rrugët tani janë “kryesisht të qeta”

Transporti publik u ndërpre në pjesë të kryeqytetit irlandez gjatë gjithë natës, ndërsa shërbimi i ambulancës tha se ishte “jashtëzakonisht i zënë”.

Policia më herët tha se një vajzë pesëvjeçare ishte në kujdesin urgjent pas sulmit me thikë. Një grua rreth të 30-tave dhe dy fëmijë të tjerë të moshës pesë dhe gjashtë vjeç u plagosën gjithashtu

Oficerët thanë se nuk po kërkonin askënd tjetër përveç një burri të përfshirë në incident. Hetuesit thonë se ata “po mbajnë një mendje të hapur” për çdo motiv

Në foto: Automjetet u ndezën dhe fishekzjarre u nisën

Mbrëmë, disa automjete u dogjën dhe u ndezën fishekzjarrë, ndërsa njerëzit dolën në rrugët e Dublinit.

Situata thuhet se është qetësuar kryesisht që atëherë – por më poshtë janë fotografitë që tregojnë çrregullimin e mëparshëm.

Shefi i sindikatës së transportit të Irlandës i përshkruan rebelët si ‘njerëz të neveritshëm’

Autobusët, tramvajet dhe infrastruktura tjetër e transportit publik u shënjestruan dhe u dëmtuan të enjten nga turmat në qendër të qytetit të Dublinit.

Dermot O’Leary, shefi i Unionit Kombëtar të Autobusëve dhe Hekurudhave të Irlandës i përshkroi ata që synonin infrastrukturën e transportit si “banditë” dhe “njerëz të neveritshëm”.

Ai tha për RTE Radio 1: “Çfarë i thotë grabitja për çdo diskurs social? Është më i ulëti nga më të ulëtat.”

Ngjarjet e së enjtes do të lënë në hije diskutimet e Stormont

Enda McClafferty

Redaktor politik i BBC News NI, duke raportuar nga Dublini

Samiti i 40-të i Këshillit Britaniko-Irlandez po mbahet të premten në Dublin.

Shpresa ishte se fokusi do të ishte në lëvizjet për të bashkuar asamblenë në Stormont, ku ligjet e Irlandës së Veriut bëhen dhe shqyrtohen me kujdes. Është shembur efektivisht për më shumë se një vit e gjysmë.

Por ajo që ndodhi të enjten – duke përfunduar me një natë të rëndë trazirash në qendër të qytetit të Dublinit – do të errësojë plotësisht çdo diskutim të mundshëm.

Është shumë e vështirë të kuptosh se çfarë mund të ndodhë më pas.

Të rinjtë e zemëruar dhe të pakënaqur në rrugë, thotë korrespondenti i Irish Times

Më herët sonte, korrespondentja e çështjeve sociale të Irish Times dha mendimin e saj për njerëzit që shkaktojnë trazira në rrugët e kryeqytetit irlandez.

Kitty Holland tha për BBC Newsnight se trazirat ndodhën në brendësi të qytetit të Dublinit, ku “ka shumë varfëri, ka shumë zona të rrënuara të privuara, por menjëherë ballë për ballë me qendrën e qytetit”.

Ajo tha se kishte shumë të rinj të zemëruar, të pakënaqur që jetonin përmes një krize të kostos së jetesës dhe “një shans për të dalë kundër autoriteteve, për të dalë kundër policisë është marrë nga fëmijët e vegjël”.

“Ata nuk janë të rinj të motivuar politikisht, këta janë njerëz që kanë parë një mundësi për të dalë dhe për të bërë një trazirë dhe në thelb, ata po e rrëmbejnë atë.”

“Burra me shkopinj po përplaseshin nëpër dyqane”, raporton gazetari

Një gazetare për gazetën Journal.ie, Eimear McCauley, u shfaq në transmetuesin kombëtar të Irlandës RTE Radio 1 më herët dhe përshkroi skenat që pa në qendër të qytetit.

Teksa po shkonte në shtëpi, ajo tha se pa “burra me shkopinj që përplaseshin në dyqane dhe ambiente përreth Rrugës O’Connell duke u larguar me çanta plot gjëra”.

Ajo tha se pa njerëz që “transmetonin drejtpërdrejt dhe inkurajonin njerëzit në trazira.

“Pashë gjithashtu shumë djem të rinj oportunistë që përdornin shansin për të marrë çfarë të mundnin dhe për të ikur”.

Imazhe të çrregullimit në qendër të qytetit të Dublinit

Situata në Dublin tani është shumë më e qetë se sa ishte më parë.

Pamjet nga kjo mbrëmje tregojnë zjarret në qendër të qytetit dhe njerëzit synonin transportin publik.

Çrregullimi shpërtheu rreth orës 18:00 të mbrëmjes së së enjtes

The post Shefi i policisë fajëson ‘huliganët e ekstremit të djathtë’ për trazirat e Dublinit appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *