ALBUK TV LIVE

Izrael-Gaza: Lirohet lehtësimi i familjeve si pengje

Familjet e 13 pengjeve izraelite të liruar nga Hamasi kanë folur për lehtësimin e tyre pas kthimit të tyre.

Grupi, i cili përfshin fëmijë të vegjël dhe gra të moshuara, tani janë kthyer në Izrael pasi u sollën nga Kryqi i Kuq nga Gaza në Egjipt.

Menjëherë pas kësaj, 39 të burgosur palestinezë u liruan nëpër pikën e kontrollit Beitunia në Bregun Perëndimor.

Dhjetë shtetas tajlandez dhe një filipinas u liruan gjithashtu nga Hamasi, në një marrëveshje të veçantë nga ajo e ndërmjetësuar nga Katari.

Sipas kushteve të marrëveshjes së Katarit, gjithsej 50 pengje izraelite dhe 150 të burgosur palestinezë pritet të lirohen gjatë katër ditëve gjatë një pauze të përkohshme të luftimeve.

Pengët e liruar nga Hamasi të premten u dërguan në një spital egjiptian për vlerësime mjekësore përpara se të ktheheshin në Izrael.

Izraelitët përfshijnë katër fëmijë – dy, katër, gjashtë dhe nëntë vjeç – si dhe një grua 85-vjeçare.

“Tani kemi përfunduar kthimin e pengjeve tanë të parë. Fëmijët, nënat e tyre dhe gratë e tjera. Secili prej tyre është një botë e tërë,” tha kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu.

“Por ju theksoj juve – familjeve dhe juve – qytetarëve të Izraelit: Ne jemi të përkushtuar për kthimin e të gjithë pengjeve tona”.

Gruaja e Yoni Asher, Doron Katz Asher, 34 vjeç, dhe dy vajzat e tyre Raz, katër vjeç dhe Aviv, dy, janë liruar.

“Jam i vendosur të sjell ringjalljen e familjes sime nga trauma dhe humbja e tmerrshme që kaluam,” tha zoti Asher për BBC.

“Unë nuk festoj, nuk do të festoj derisa të kthehet i fundit nga të rrëmbyerit,” tha ai.

“Familjet e të rrëmbyerve nuk janë postera, nuk janë parulla, janë njerëz të vërtetë, dhe familjet e të rrëmbyerve janë nga sot familja ime e re, dhe unë do të sigurohem dhe do të bëj gjithçka që i fundit nga të rrëmbyerit të vijë në shtëpi. “

Margalit Moses, 78 vjeç, ishte gjithashtu në mesin e të liruarve nga Hamasi. Një e mbijetuar nga kanceri, ajo u rrëmbye nga Kibbutz Nir Oz nga Hamasi më 7 tetor.

Daniele Aloni dhe vajza e saj gjashtë vjeçare Emilia janë liruar gjithashtu si pjesë e marrëveshjes. Ata u rrëmbyen më 7 tetor gjatë një vizite për të qëndruar me familjen në Kibbutz Nir Oz.

Gjatë sulmeve, mesazhi i fundit që Daniele i dërgoi familjes së saj thoshte se “kishte terroristë në shtëpinë e tyre” dhe ajo kishte frikë se ata nuk do të mbijetonin.

Itay Ravi, kushëriri 78-vjeçar i të cilit Avraham mbetet në robëri, thotë se “ky është një hap drejt të qenit i lumtur” pasi tre nga anëtarët e familjes së tij u liruan.

Halla e tij, Ruthi Munder, 78 vjeç, kushërira e tij Keren Munder, 54 vjeç dhe djali i saj, Ohad Munder-Zichri, nëntë vjeç, u rrëmbyen nga Nir Oz.

“Ata po shkojnë tani në spitalet izraelite, te familja, dhe kjo është shumë emocionuese. Megjithatë, ne nuk mund të jemi plotësisht të lumtur,” tha ai për BBC Newsnight.

“Është ende një realitet shumë, shumë i tmerrshëm në të cilin jemi,” shtoi zoti Ravi.

Ohad mbushi nëntë vjeç ndërsa mbahej në Gaza.

“E vetmja festë që do të kemi së shpejti është [për] ditëlindjen e nëntë të Ohadit,” tha zoti Ravi.

“Tani do të bëjmë një festë të madhe për të, me të gjithë miqtë dhe familjen, pasi ai të hyjë në realitetin e ri. Do të shohim se si do të kthehet… Nuk e di si vjen një nëntë vjeçar. rikthehet pas 50 ditësh në duart e një organizate terroriste. Shpresoj që ai të bëjë mirë.”

Daniele Aloni dhe vajza e saj 5-vjeçare Emilia u liruan si pjesë e marrëveshjes

Kishte gjithashtu lehtësim të madh në mesin e familjeve të shtetasve tajlandez dhe filipinas të liruar nga Hamasi.

Kittiya Thuengsaeng, e dashura e pengut 28-vjeçar tajlandez Wichai Kalapat, përshkroi slitën emocionale nëpër të cilën ajo kaloi që kur ai u zhduk.

Asaj iu tha nga zyrtarët lokalë tajlandez se i dashuri i saj prej tre vitesh kishte vdekur në sulmet e 7 tetorit. Por kur autoritetet tajlandeze shpallën të gjithë emrat e të ndjerit, emri i Wichai nuk ishte aty.

Pesë ditë më parë, asaj iu tha se ai ishte në listën e pengjeve tajlandeze.

Gelienor (Jimmy) Pacheco, 33, nga Filipinet, u mor nga Kibbutz Nir Oz më 7 tetor. Jimmy ishte një kujdestar për bashkëbanorin e kibucit Amitai Ben Zvi i cili u vra në bastisjen e Hamasit.

Një i burgosur palestinez i liruar flet për mediat teksa largohet nga burgu ushtarak izraelit, Ofer

Gjithsej 39 të burgosur palestinezë janë liruar nga burgjet izraelite si pjesë e shkëmbimit.

Ata akuzohen për një sërë veprash, nga gjuajtja me gurë deri te tentativa për vrasje. Disa ishin dënuar për krime, ndërsa të tjerët ishin në pritje të gjykimit.

Grupi prej 24 grave dhe 15 djemve adoleshentë u lirua nëpër pikën e kontrollit Beituniya në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe u përshëndet nga turma të mëdha duke brohoritur.

Një i burgosur palestinez i liruar ishte Marah Bakeer. Ajo u arrestua në vitin 2015, kur ishte 16 vjeç, dhe u dënua me tetë vjet e gjysmë burg për një sulm me thikë ndaj një oficeri të policisë kufitare.

Bakeer u tha gazetarëve në pritje: “Kjo marrëveshje vjen pas vdekjes së shumë njerëzve dhe kjo na bën të pakënaqur dhe të pakëndshëm.”

Ajo tha se ishte mbajtur në izolim dhe “nuk kishte asnjë ide se çfarë po ndodhte jashtë, nuk kishte asnjë ide për situatën në Gaza”.

“Lajmi i marrëveshjes ishte një surprizë,” tha ajo.

Të arrestuarit u zgjodhën nga një listë prej 300 grave dhe të miturve të përpiluar nga Izraeli.

Më pak se një e katërta e atyre në listë janë dënuar – shumica dërrmuese po mbahen në paraburgim në pritje të gjykimit. Shumica e të listuarve janë djem adoleshentë – 40% e tyre nën moshën 18 vjeç. Ka gjithashtu një vajzë adoleshente dhe 32 gra.

Hamasi mori më shumë se 200 pengje gjatë një sulmi ndërkufitar në Izraelin jugor më 7 tetor, në të cilin u vranë 1200 njerëz.

Organizatat e të drejtave të njeriut thonë se numri i palestinezëve të mbajtur pa akuza në burgjet izraelite është rritur që nga sulmet e 7 tetorit.

Të paktën 60 kamionë ndihma kanë hyrë në Gaza që nga pauza e luftimeve – Izraeli thotë se tetë nga kamionët po sjellin karburant, një pjesë prej 130,000 litrash që do të dorëzohen çdo ditë të armëpushimit.

Megjithëse marrëveshja katër-ditore e armëpushimit sugjeron që të gjitha zonat duhet të jenë të aksesueshme për agjencitë e ndihmës, Izraeli u ka thënë palestinezëve tani të zhvendosur në jug që të mos përpiqen të kthehen në shtëpi, duke thënë se veriu është një zonë lufte – edhe pse shumë mijëra civilë besohet se mbeten atje.

The post Izrael-Gaza: Lirohet lehtësimi i familjeve si pengje appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *