ALBUK TV LIVE

Izraeli liron 39 të burgosur palestinezë nga burgjet izraelite

Një furgon me të burgosur palestinezë mbërrin në burgun ushtarak izraelit, Ofer, në Bregun Perëndimor të pushtuar nga IzraeliNga Lucy Williamson dhe George WrightBBC News në Bregun Perëndimor dhe Londër

Gjithsej 39 të burgosur palestinezë janë liruar nga burgjet izraelite në këmbim të një grupi pengjesh të mbajtura nga Hamasi.

Marrëveshja – e ndërmjetësuar nga Katari – përfshin një pauzë katër-ditore në luftime.

Ata akuzohen për një sërë veprash, nga gjuajtja me gurë deri te tentativa për vrasje. Disa u dënuan ndërsa të tjerët ishin në pritje të gjykimit.

Grupi prej 24 femrash dhe 15 djemsh adoleshentë u lirua nëpër pikën e kontrollit Beituniya në Bregun Perëndimor të okupuar.

Ata më pas do të lejohen të kthehen në shtëpi, sipas shërbimit të burgut të Izraelit.

Të arrestuarit u zgjodhën nga një listë prej 300 grave dhe të miturve të përpiluar nga Izraeli.

Më pak se një e katërta e atyre në listë janë dënuar – shumica dërrmuese po mbahen në paraburgim në pritje të gjykimit. Shumica e të listuarve janë djem adoleshentë – 40% e tyre nën moshën 18 vjeç. Ka gjithashtu një vajzë adoleshente dhe 32 gra.

Më herët, rruga nga postblloku Beituniya, afër Ramallah, ishte e mprehtë me erën e gazit lotsjellës. Grupe burrash dhe djemsh palestinezë u përballën me ushtrinë izraelite të rreshtuar në rrugën përpara.

Ushtria hodhi plumba gome dhe gaz lotsjellës drejt turmës, për t’i shtyrë ata prapa.

Disa nga të rinjtë e mbledhur hodhën gurë dhe gaz lotsjellës mbrapsht drejt trupave.

“Është një shenjë shprese për palestinezët dhe izraelitët që armëpushimi do të vazhdojë dhe vrasja do të ndalet”, tha Mohammed Khatib, i cili ishte në turmë, për BBC.

Pas lirimit të të burgosurve, autobusi që i transportoi ata kaloi nëpër një det mbështetësish të ngazëllyer palestinezë.

Përmes dritareve, disa nga të burgosurit mund të shiheshin duke kërcyer, njëri i mbështjellë me një flamur palestinez. Jashtë, telefonat celularë u ngritën në xhami mes përbuzjeve dhe thirrjeve të mirëseardhjes dhe “Zoti është i madh”.

Palestinezët u fotografuan duke valëvitur flamuj në rrugë pas lirimit të tyre nga burgu Ofeh

Disa nga turma tundnin flamujt e Hamasit, por të tjerë folën për unitetin palestinez, një moment i vogël fitoreje në mes të një lufte rraskapitëse.

Për Izraelin, të burgosurit e liruar janë një kërcënim sigurie; për palestinezët e mbledhur këtu për t’i përshëndetur, ata janë viktima të okupimit të Izraelit – dhe lirimi i tyre është një simbol.

Trembëdhjetë pengje izraelite u liruan nga Hamasi sipas marrëveshjes së armëpushimit. Të premten u konfirmua se ata ishin kthyer në Izrael.

Kryeministri tajlandez thotë se një grup shtetasish tajlandez të mbajtur peng nga Hamasi në Gaza u liruan gjithashtu – veçmas nga marrëveshja e armëpushimit të ndërmjetësuar nga Katari.

Izraeli dhe Hamasi arritën një marrëveshje në fillim të kësaj jave për lirimin e 50 pengjeve të mbajtura në Gaza gjatë pauzës katër-ditore të luftimeve.

Marrëveshja duhet të lirojë gjithsej 150 palestinezë të mbajtur në burgjet izraelite dhe një rritje të konsiderueshme të ndihmës humanitare të lejuar në Gaza. Rreth 60 kamionë që transportonin furnizime mjekësore, karburant dhe ushqime hynë nga Egjipti të premten.

Hamasi mori më shumë se 200 pengje gjatë një sulmi ndërkufitar në Izraelin jugor më 7 tetor, në të cilin u vranë 1200 njerëz.

Organizatat e të drejtave të njeriut thonë se numri i palestinezëve të mbajtur pa akuza në burgjet izraelite është rritur që nga sulmet e 7 tetorit.

Tani mendohet se ka më shumë se 6,000 palestinezë të mbajtur nga Izraeli për arsye sigurie – shumë prej tyre ende presin gjykimin.

Thuajse çdo familje palestineze në Bregun Perëndimor mendohet të ketë pasur një të afërm të arrestuar nga Izraeli në një moment në të kaluarën – shpesh në burgje brenda Izraelit, duke e bërë të vështirë ose të pamundur për të afërmit e tyre vizitën.

The post Izraeli liron 39 të burgosur palestinezë nga burgjet izraelite appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *