ALBUK TV LIVE

Princi Harry duhet të ‘korigjojë’ sulmet verbale ‘mizore’ ndaj familjes mbretërore për të riparuar përçarjen

Princit Harry i është thënë se duhet të ndihmojë për të riparuar përçarjen që shkatërron Familjen Mbretërore – duke frenuar një valë sulmesh verbale helmuese.

Një libër tjetër bombë është të përshkruajë figurat e larta mbretërore si jofunksionale dhe oportuniste.

Akuzat janë bërë nga besniku i Dukës dhe Dukeshës së Sussex, Omid Scobie, i cili citon burime të paidentifikuara. Libri i tij pretendon se Charles nuk po kënaqet me të qenit Mbret dhe pretendon se William është një kokëfortë që përdor artet e errëta të publicitetit.

Autorja mbretërore Margaret Holder tha: “Nëse Harry dëshiron të shërojë përçarjen me familjen e tij, ai duhet të ndalojë axhendën e viktimës dhe të fillojë të marrë një qëndrim më të pjekur duke pranuar fajin për rolin e tij në prishjen e kohezionit familjar.”

Ajo shtoi: “Harry mund të jetë më mbrojtës ndaj familjes së tij dhe t’u thotë burimeve që flasin me Scobie që t’i japin fund çdo shoqërie me të.

“Nëse njerëzit besojnë se [ai] flet për Harry-n dhe Meghan-in, kjo thjesht po ndihmon për të dëmtuar familjen mbretërore dhe çdo shans për një pajtim me Sussex-ët.”

Fundgame: Inside the Royal Family and the Monarchy’s Fight for Survival do të publikohet “në letër të fortë” në MB të martën këtë javë.

Ekspertët thanë se zbulimet e dëmshme në të do të jehonin në të gjithë brezin e ardhshëm të mbretërve dhe do t’i vinin tre fëmijët e Wellsit kundër dy të Harry-t dhe Meghan-it.

Dai Davies, ish-kreu i mbrojtjes mbretërore për Policinë Met, tha: “Kjo është padyshim një punë e çuditshme”.

Ai shtoi: “Kjo tingëllon si një përpjekje për të futur një pykë midis Mbretit dhe Uilliam”.

Zonja Holder shtoi rreth librit dje: “Unë nuk e kontestoj të drejtën e tij për të paraqitur rastin për një monarki të modernizuar – për këtë jam dakord me të – por më vjen keq për egërsinë e tij të cituar ndaj Uilliam-it dhe Katerinës.

“Duke pasur parasysh informacionin e brendshëm që Scobie duket se ka nga korrespondenca private midis Meghan dhe Charles, duhet të konkludoj se ai ka një marrëdhënie të veçantë me Dukën dhe Dukeshën e Sussex-it.”

Akuzat e bëra në libër janë hedhur poshtë si një përpjekje tjetër për të krijuar një hendek të mëtejshëm në një familje tashmë në luftë. Scobie pretendon se ata janë një “kontroll realiteti”.

Zonja Holder tha: “Kjo nuk do të thotë se ai duhet të nxisë vazhdimisht grindjen mes dy vëllezërve, të cilët duhet të mbyllen në jetë përmes tragjedisë së përbashkët të humbjes së nënës së tyre.

“Shqetësimi im nuk është se Scobie do të rrëzojë monarkinë, pasi ai thjesht nuk e ka fuqinë, por ky model i përsëritur i mbrojtjes së këndit të Harry-t dhe Meghan-it për të kënaqur mbështetësit e tyre mund të përhapet në brezin e ardhshëm të mbretërve të rinj me Fëmijët e Sussex në mosmarrëveshje me kushërinjtë e tyre nga Uellsi.” Në librin e tij të fundit, Scobie shkruan mbi “luftën për mbijetesë” të familjes mbretërore.

Ai tha në fundjavë: “Do të duhej shumë për të çmontuar familjen mbretërore britanike. Por a mund të jetë Uilliam Mbreti i fundit siç e njohim ne?

“Absolutisht. Libri nuk po godet gozhdën e fundit në arkivol. Është thjesht një kontroll realiteti.”

Ekstraktet e zbuluara e pikturojnë Princeshën e Uellsit si “të tmerruar për të bërë diçka më shumë sesa të qeshë mundësitë e fotografimit”. U pretendua gjithashtu se William ka qenë në lidhje me ndihmësit e Pallatit që ëndërrojnë truket e pista, duke përdorur kontaktet e tyre për të portretizuar Harry-n si emocionalisht të brishtë. Uilliam, trashëgimtari i fronit, është pikturuar si një figurë e ftohtë dhe e pamëshirshme, e cila mezi pret të pasojë babain e tij Charles – të cilin ai thuhet se e konsideron si një monark kalimtar.

Scobie pretendon se William ka një temperament të zjarrtë që përgënjeshtron imazhin e tij të butë publik, duke e përshkruar atë si “të rezervuar në fushë, por të paparashikueshëm” jashtë saj.

Ai tha: “Kur diçka nuk i shkon, zemërimi i tij menjëherë përshkallëzohet. Ai dëshiron që puna të kryhet dhe nuk ka problem me viktima gjatë rrugës. Princi i Uellsit është i etur për t’u ngjitur në fron. Rreth tij krijohet një padurim i vërtetë.”

Scobie pohon gjithashtu se Charles, i cili trashëgoi fronin nga nëna e tij e ndjerë Elizabeth II në shtatorin e vitit të kaluar, është xheloz për William pasi ai pranoi se mbretërimi i tij do të jetë thjesht kalimtar.

Thuhet gjithashtu se ai e kundërshtoi popullaritetin e mëparshëm stratosferik të Harry-t me publikun dhe bëri një sy qorr, ndërsa ndihmësit zbuluan detaje rreth djemve të tij në media në një përpjekje për të krijuar një rrëfim “babai i madh”.

Libri sugjeron gjithashtu që Charles mendonte se djali i tij më i vogël ishte një “budalla” për sanksionimin e serialit të vitit të kaluar “Harry & Meghan Netflix” .

Ai shkaktoi një grindje familjare, ndërsa libri pretendon se Charles tha “gënjeshtra” dhe William “bërtiti dhe bërtiti” pasi Sussex-ët njoftuan planet për të lënë jetën publike për SHBA. Scobie pretendon se dështimi i Charles për të folur me Harry-n pas serialit dhe intervistës së Princit me Oprah Winfrey dëshmon se ai është i paaftë për të trajtuar krizat kushtetuese. Dokumentari i suksesshëm u pasua nga kujtimet e Harry-t Spare, në të cilat ai përshkroi me detaje fëmijërinë e tij “tepër të dhimbshme”.

Ai u largua nga Britania për të thyer “ciklin e dhimbjes” në një “fluturim lirie” dhe tani jeton në Kaliforni me ish-aktoren dhe djalin e tij Archie Harrison, katër vjeç dhe vajzën Lilibet Diana, dy vjeç.

Princi tha se familja e tij ishte portretizuar si “zuzar”, duke thënë për anëtarët e familjes mbretërore: “Ata nuk kanë treguar absolutisht asnjë vullnet për t’u pajtuar”.

Spare, libri jo-fiction më i shitur më shpejt, raportoi pretendime nxitëse, duke përfshirë atë që Uilliami i zemëruar sulmoi Harry-n gjatë një grindjeje. Fundgame do të bëjë pretendime të mëtejshme të diskutueshme rreth marrëdhënies.

Më e mallkuara është pretendimi se William nuk e pëlqeu Meghan që në fillimin e marrëdhënies së saj me Harry-n dhe ai u distancua nga vëllai i tij pas dasmës së çiftit në 2018 në Kështjellën Windsor.

Scobie, 42 vjeç, i lindur në Uells, tha: “Meghan e ka bërë të qartë se ajo kurrë nuk dëshiron të përfshihet më në monarkinë britanike”.

Daily Express kontaktoi Buckingham Palace por deri mbrëmë zyrtarët kishin refuzuar të komentojnë mbi ndonjë nga pretendimet. Duka dhe Dukesha e Sussex-it u distancuan nga libri i Scobie dhe hodhën poshtë sugjerimet për një lidhje me të.

Shkrimtari tha: “Endgame ka të bëjë me gjendjen aktuale të familjes mbretërore britanike. Nuk është ‘Libri i Harry dhe Meghan’, unë nuk jam ‘shoku i Meg’, Sussex-ët nuk kanë asnjë lidhje me të, historia e tyre është një pjesë e vogël e një historie shumë më të madhe.”

Zonja Holder tha: “Edhe titulli tërheqës i referohet një vërejtjeje të bërë në vitin 2001 nga i ndjeri Anthony Holden për Panoramën [intervistën] e Dianës me autorët e Diana: Historia e një princeshe. Duke komentuar sulmin e ministrit konservator, Nicholas Soames ndaj Dianës, Holden tha: “Mendova se kjo ishte me të vërtetë fundi i lojës tani.” Scobie mendon qartë se është.”

The post Princi Harry duhet të ‘korigjojë’ sulmet verbale ‘mizore’ ndaj familjes mbretërore për të riparuar përçarjen appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *