ALBUK TV LIVE

Presidenti iranian: SHBA nuk ka të drejtë të ndërhyjë në Gaza

Presidenti iranian, Ebrahim Raisi, në një bisedë telefonike me homologun e tij turk, Rexhep Tajip Erdogan, tha se populli i Gazës duhet të vendosë për të ardhmen e vendit të tyre përmes Hamasit si një qeveri legjitime dhe ligjore bazuar në votat e publikut në atë rajon. 

Kështu raporton agjencia e lajmeve të Republikës Islame Irna. 

“Shtetet e Bashkuara nuk kanë të drejtë të ndërhyjnë dhe të marrin ndonjë vendim për popullin e Gazës dhe çdo veprim që ndërmerr në këtë drejtim është i dënuar me dështim”, tha Raisi. 

Duke theksuar bashkëfajësinë dhe mbikëqyrjen amerikane në krimet e tmerrshme të regjimit sionist dhe masakrën e popullit të shtypur të Gazës, Raisi nënvizoi turpin dhe diskreditimin e qeverisë amerikane në sytë e opinionit publik të kombeve.

The post Presidenti iranian: SHBA nuk ka të drejtë të ndërhyjë në Gaza appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *