ALBUK TV LIVE

Policia do të filtrohet për përdorimin e aplikacioneve SKY dhe Encrochat, avokati për BIRN: Kjo deklaratë praktikisht mund të jetë vetë-inkriminuese

Ministria e Brendshme ka konfirmuar për BIRN se ka nisur të punojë për formularët e vetëdeklarimit për policinë që përfshijnë një pyetje në lidhje me përdorimin e aplikacioneve të mesazheve të koduara ose të sigurta SKY dhe Encrochat.

Kjo erdhi pasi disa operacione zbuluan se oficerë të lartë të policisë kishin përdorur këto aplikacione të koduara dhe kishin komunikuar nëpërmjet tyre me grupet e krimit të organizuar.

Ministri i Brendshëm Taulant Balla më 24 nëntor paralajmëroi oficerët se nëse dorëzojnë deklarata false do të përjashtohen nga forca policore.

“Për sa i përket fenomenit të aplikimeve të koduara, kam kërkuar që verifikimi i përdorimit të këtyre aplikacioneve nga punonjësit e policisë të jetë pjesë e formularit të vetëdeklarimit të plotësuar nga secili punonjës, i cili në rast deklarimi të rremë do të sjellë përjashtimin e tij përfundimtar. nga radhët e policisë”, tha Balla.

Avokati Jordan Daci tha se këto formularë duhet të jenë vetëm vullnetare, jo të detyrueshme

“Kjo deklaratë praktikisht mund të jetë vetë-inkriminuese dhe kjo mbrohet nga Kushtetuta… askush nuk mund të detyrohet të bëjë deklarata kundër vetvetes,” tha Daci për BIRN.

“Komunikimi me SKY nuk është i paligjshëm, mund ta përdorni për arsye të pafajshme”, theksoi Daci.

“Në parim, një polic nuk ka nevojë për të, por kjo nuk e bën automatikisht të paligjshme mbajtjen e tij,” shtoi ai.

Rasti më i fundit u zbulua nga Prokuroria Speciale Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, SPAK, e cila tha se kishte goditur një grup kriminal që trafikonte kokainë nga Amerika Latine në Evropë, si dhe zyrtarë të policisë të përfshirë, në një operacion të koordinuar me Europol dhe Eurojust për 21 nëntor.

Nga hetimet u zbulua përfshirja e punonjësve të policisë, si një ish-zv/drejtor i Policisë së Tiranës dhe shef i krimeve në Komisariatin e Policisë Nr. 6 në Tiranë.

Më 28 korrik, një operacion i udhëhequr nga policia dhe SPAK-u zuri në rrjetë zyrtarë të lartë të policisë mes të akuzuarve për vrasje, tregti droge dhe krime të tjera të rënda. Në mesin e të arrestuarve ishte edhe ish-shefi i operacioneve speciale, Oltion Bistri, i cili u shkarkua së fundmi.

SPAK ka arrestuar edhe prokurorin e Kukësit, Xhevahir Lita. Të arrestuarit e tjerë përfshinin njerëz të njohur nga bota e krimit dhe biznesmenë. Ndaj tyre SPAK ka ngritur akuza për korrupsion, shpërdorim detyre dhe krim të organizuar. Në të dyja rastet, komunikimet mes grupeve kriminale kryheshin përmes aplikacionit të koduar SKY ECC.

The post Policia do të filtrohet për përdorimin e aplikacioneve SKY dhe Encrochat, avokati për BIRN: Kjo deklaratë praktikisht mund të jetë vetë-inkriminuese appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *