ALBUK TV LIVE

Horsforth: Djali, 15 vjeç, vdes pasi goditi me thikë pranë shkollës

Një hetim për vrasje është nisur pasi një djalë 15-vjeçar u godit me thikë pranë një shkolle në Leeds, tha policia e West Yorkshire.

Shërbimet e urgjencës u thirrën në Town Street në Horsforth, pranë shkollës fillore St Margaret’s, pak para orës 15:00 GMT të martën.

Djali, një ish-nxënës në shkollën Horsforth aty pranë, vdiq më vonë në spital.

Në lidhje me këtë ngjarje është arrestuar një adoleshent.

Raportet e para sugjeronin se kishte dy të arrestuar.

Det Ch Insp Stacey Atkinson, tha: “Hetimi ynë është në një fazë të hershme dhe ne po kryejmë hetime të gjera për të përcaktuar saktësisht se çfarë çoi në këtë humbje të panevojshme të jetës së një të riu.

“Ne e kuptojmë ndikimin e jashtëzakonshëm dhe tronditjen e madhe që një incident tragjik i kësaj natyre do të ketë në komunitetin lokal.”

Titulli i imazhit,Një numër i furgonëve të policisë kanë mbetur në vendngjarje

Rreth 50 të rinj u mblodhën në një vigjilje me qirinj në Broadgate Lane, rreth gjysmë milje larg kordonit të policisë.

Njerëzit po përqafoheshin me njëri-tjetrin, me disa duke fshirë lotët, ndërsa u grumbulluan rreth një stoli të mbuluar me homazhe me lule.

Një prind në shkollë, i cili nuk donte të përmendej, tha: “Është e tmerrshme. Është tronditëse sepse është një zonë e bukur.

“Ti lexon për këto gjëra që ndodhin në Londër dhe mendon se është e rrezikshme të jesh adoleshent atje, por nuk mendon se do të ndodhte këtu.

“Ai ndoshta doli sot në mëngjes dhe ata e prisnin të kthehej në shtëpi, dhe ai nuk është atje.”

Titulli i imazhit,Oficerët e policisë po flisnin me prindërit jashtë shkollës në Horsforth

‘I shkretuar’

Deputeti i Pudsey, Horsforth dhe Aireborough Stuart Andrew tha: “Lajmi i tmerrshëm në Horsforth sot është thellësisht tronditës dhe shqetësues dhe ngushëllimi im i përzemërt shkon për familjen e viktimës.

“Nuk mund ta imagjinoj se si do të ndihen dhe mendimet dhe lutjet e mia janë me ta në këtë kohë të tmerrshme.”

Andrew tha se ai po mendonte gjithashtu për nxënësit, mësuesit dhe stafin në shkollën Horsforth, të cilët ai tha se do të ishin “të shkatërruar”.

“I gjithë komuniteti do të habitet nga kjo pasi shkolla është një pjesë kaq krenare e qytetit që është një vend i qetë dhe mikpritës,” shtoi ai.

Më parë, në një mesazh për prindërit, Paul Bell, kreu i shkollës Horsforth, tha: “Do të jeni në dijeni të një incidenti shqetësues në komunitet sot, që përfshin një ish-nxënës të shkollës Horsforth, i cili u godit me thikë në St Margaret’s Avenue”.

Dr Bell tha se shkolla ishte në dijeni të shqetësimit dhe të mërzitur që incidenti u kishte shkaktuar studentëve dhe stafit dhe tha se shkolla do t’u ofronte të gjithë mbështetjen që mundte për ta.

The post Horsforth: Djali, 15 vjeç, vdes pasi goditi me thikë pranë shkollës appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *