ALBUK TV LIVE

Rebelët jemenas të mbështetur nga Irani rrëzojnë dronin amerikan

Rebelët Houthi të Jemenit kanë rrëzuar një dron ushtarak amerikan, kanë thënë zyrtarët amerikanë dhe lëvizja Houthi e lidhur me Iranin.

Një zyrtar amerikan tha se një dron MQ9 u rrëzua në brigjet e Jemenit nga forcat Houthi.

Kjo u konfirmua nga një zëdhënës ushtarak Houthi.

Ajo vjen pasi Uashingtoni është në gatishmëri për aktivitetin e grupeve të mbështetura nga Irani në Lindjen e Mesme, ndërsa aleati i tij i ngushtë Izraeli – një rival i ashpër i Teheranit – lufton Hamasin në Rripin e Gazës.

Muajin e kaluar, një luftanije e marinës amerikane kapi raketa lundrimi dhe disa dronë të lëshuar nga Houthis nga Jemeni drejt Izraelit.

SHBA ka zhvendosur asetet ushtarake, duke përfshirë aeroplanmbajtëse, marinsat dhe anijet mbështetëse, në Lindjen e Mesme në vazhdën e tensioneve rajonale që rrethojnë luftën Izrael-Gaza.

Kjo përfshin trupat që vendosen në bordin e anijeve ushtarake në Detin e Kuq, i cili shtrihet midis Jemenit dhe Izraelit.

Rebelët Houthi të Jemenit mbështeten nga Irani dhe janë përfshirë në një luftë të zgjatur civile me qeverinë zyrtare të Jemenit – të mbështetur nga një rival tjetër iranian, Arabia Saudite – që nga viti 2014.

Nënkryetari i një grupi tjetër të mbështetur nga Irani në rajon, Hezbollahu i Libanit, i tha BBC-së këtë javë se vrasja e civilëve nga Izraeli në Gaza rrezikon një luftë më të gjerë në Lindjen e Mesme.

Sheikh Naim Qassem tha se “zhvillime shumë serioze dhe shumë të rrezikshme mund të ndodhin në rajon dhe askush nuk do të jetë në gjendje t’i ndalojë pasojat”.

Ndërkohë, SHBA tha gjithashtu të mërkurën se kishte kryer sulme kundër një objekti në Sirinë lindore që sipas tyre përdorej nga Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike të Iranit dhe grupet e lidhura me to.

Një zyrtar i Pentagonit tha se sulmet, të dytat në javët e fundit, ishin në përgjigje të sulmeve kundër forcave amerikane në Irak dhe Siri.

Monitoruesi i luftës sirian për të drejtat e njeriut tha se sulmi vrau nëntë persona të lidhur me grupet e mbështetura nga Irani në Siri, një shifër që nuk mund të konfirmohej në mënyrë të pavarur.

The post Rebelët jemenas të mbështetur nga Irani rrëzojnë dronin amerikan appeared first on .

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *