ALBUK TV LIVE

Rama mbledh sot dhe nesër qeverinë në Shëngjin! Në ‘skaner’ puna e ministrave e prioritetet e vitit 2024! (AXHENDA)

LEZHË– Kryeministri Edi Rama do të mbledhë në një takim dy ditor kabinetin qeveritar në Shëngjin të Lezhës. Takimi ‘retreat’ do të mbahet sot dhe nesër.

Përveç ministrave, në këtë takim do të jenë të pranishëm edhe sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi, kreu i grupit Bledi Çuçi, si edhe krerët e komisioneve parlamentare, zv.ministrat, drejtuesit politikë të qarqeve dhe kryeparlamentarja Lindita Nikolla.

Po ashtu e pranishme do të jetë edhe drejtoresha e AKSHIT, Mirlinda Karçanaj, drejtoresha e Kadastrës Dallëndyshe Bici, apo edhe drejtoresha e Agjencisë për Dialog dhe Bashkëqeverisje, Eridana Cano.

Fokusi i diskutimeve në këtë takim dy ditor do të jenë objektivat për vitin 2024, si edhe një analizë dhe vlerësim i punës për vitin që lamë pas.

Axhenda e plotë:

RETREAT QEVERITAR

09 – 10 janar 2024

Shëngjin, Prince Adriatic Resort

DRAFT AXHENDA

Objektivi: Prioritetete punës për vitin 2024

Dita 1

09:30 – 10:00 Mbërritja e pjesëmarrësve

(Ministrat, drejtuesit politikë, Kryetarja e Kuvendit dhe kryetarët e komisioneve të Kuvendit)

·       Fjala e Kryeministrit mbi sfidat e vitit 2024

·       Debat

·       Sekretari i Përgjithshëm i PS mbi procesin e ripërtëritjes në parti dhe problematikat

·       Debat

·       Kryetari i Grupit mbi problematikat e punës së Parlamentit

·       Debat

13:00 – 14:30 Drekë – Konkluzionet e pjesës së parë

15:00  Prezantime
· Administrata Publike (Analiza dhe rezultatet e sondazheve për burimet njerëzore/propozimet për ndryshim) – Prezanton Adea Pirdeni
· Inovacioni (Objektivat e Agjencisësë Inovacionit për vitin 2024 dhe funksionimi i networkut) – Prezanton Enkeleda Imeraj
· Shërbimet (Mbi procesin e deregulimit të shërbimeve) – Prezanton Delina Ibrahimaj
· Projekti pilot i regjistrimit të tokës– Prezanton Enertil Canaj
15:30 Pyetje dhe përgjigje/Diskutim mbi katërtemat e mësipërme
16:00 – 16:30 Pushim kafeje
16:30 – 19:00 Debat në katër blloqet e qeverisjes mbi problematikat e trashëguara të 2023,objektivat e 2024 dhe ndarja ekompetencave të zëvendësministrave përt’u deleguar nga ministrat menjëherë pasretreat-it
20:00 – 21:00 Darkë (Ministrat, zëvendësministrat dhedrejtorët)

Dita 2
08:00 – 09:00  Mëngjesi
09:00 – 11:00  Prezantimi i konkluzioneve tëdebatit nëblloqe dhe detyrave me të gjithë tëpranishmit
12:00  Mbledhje e mbyllur e kabinetit qeveritar
*Dreka fastfood në tavolinën e punës

Lista e pjesëmarrësve:
Ministra:

1.Belinda Balluku
2.Igli Hasani
3. Taulant Balla
4. Niko Peleshi
5. Ervin Mete
6. Anila Denaj
7.Mirela Kumbaro
8.Ogerta Manastirliu
9. Albana Koçiu
10. Ulsi Manja
12. Delina Ibrahimaj
13. Majlinda Dhuka
14. Arbjan Mazniku
15. Bora Muzhaqi
16. Elisa Spiropali

Kuvendi:
1.Lindita Nikolla
2.Klotilda Bushka
3.Klodiana Spahiu
4. Arben Pëllumbi
5.Mimi Kodheli
6. Nasip Naço
7. Etilda Gjonaj
8. EvisKushi
9. Eduard Shalsi

Drejtues politikë:
1. Pandeli Majko
2. Damian Gjiknuri
3. Bledar Çuçi
4.Blendi Klosi
5. ErionVeliaj
6.Adrian Çela

Zëvendësministra:
1.Megi Fino
2. Artemis Malo
3.Besart Kadia
4. Romina Kuko
5.Andi Mahila
6. Julian Hodaj
7. Besfort Lamallari
8. Enkelejd Joti
9.  Vasilika Vjero
10. Adela Xhemali
11.Olta Manjani
12. Endrit Yzeiraj
13. Enkelejda Muçaj
14. Hantin Bonati
15. Ami Kozeli
16.  Roland Kristo
17.  Dhimitër Kote
18. Arian Jaupllari
19. Enio Civici
20. Vilma Bello
21.Almira Xhembulla
22. Endrit Hoxha
23. Nina Guga
24.  Albana Tole
25. Entela Ramosaçaj
26. Mira Rakacolli
27. Vjollca Braho
28. Denada Seferi
29. Adea Pirdeni
30.Klajd Karameta

Drejtorë:

1.Mirlinda Karçanaj
2. Eridana Çano
3.Elira Kokona
4. Dallëndyshe Bici
5. Dritan Agolli
6. Laura Plaku
7. Jona Suli
8. Enkela Dudushi
9. Enkeleda Imeraj
10. Klevis Hysa
11. Adelajda Roka
12. Igli Tafa
13. Enertil Canaj

The post Rama mbledh sot dhe nesër qeverinë në Shëngjin! Në ‘skaner’ puna e ministrave e prioritetet e vitit 2024! (AXHENDA) appeared first on ALBUK UK NEWS.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *